Jak nauczyć się programowania od podstaw?

Nauka programowania początkowo może wydawać się prawdziwą, czarną magią. Setki niewiele mówiących nam komend, operowanie na zmiennych, algorytmy, pętle…to oczywiście tylko malutka cząstka tego, co w swojej głowie powinien mieć doświadczony programista.

Pozory jednak mylą, a samo programowanie dość szybko staje się bardzo przejrzyste. Podstawą jest odrobina motywacji, dzięki której przebrniemy trudne początki, a do tego dostęp do odpowiednich materiałów szkoleniowych. Jakie mamy obecnie możliwości nauki programowania?

Od czego zacząć (jaki język programowania wybrać)?

Na początek jednak sprawa być może nawet ważniejsza od tego, jaką formę nauki wybierzemy. Zacząć należy od odpowiedzi na pytanie, którego języka programowania się uczyć, a w zasadzie od którego zacząć. Możemy kierować się dwiema przesłankami.

Pierwszą z nich jest po prostu indywidualna potrzeba. Jeśli na przykład już zajmujemy się tworzeniem grafiki na strony internetowe i mamy ochotę zacząć budowanie własnych stron, to na pewno przyda nam się PHP, podstawy języka HTML, Java i wszystko co z tym związane.

Jeśli uczymy się języków programowania po to, aby znaleźć dobrą pracę, to najlepiej po prostu zaczynać od tego, co jest najbardziej pożądane na rynku. Aktualnie mnóstwo firm poszukuje programistów Java i naszym zdaniem to właśnie jest język programowania, od którego należy zacząć.

Na czym się skupić podczas nauki? (systematyczność + wykonywanie praktycznych zadań)

Silna motywacja jest tak naprawdę podstawowym elementem, jeśli mamy zamiar nauczyć się programowania. Prawda jest taka, że kiedy dobrze opanujemy jeden z języków programowania, to z kolejnymi pójdzie nam już o wiele łatwiej, gdyż wiele elementów po prostu się dubluje albo wygląda niesamowicie podobnie.

Ważna jest jednak również systematyczność. Ucząc się w domu, a zapewne najczęściej tak będzie, warto ustalić sobie już na początku terminarz, w którym zaznaczymy dni i godziny przeznaczone na naukę. Jeśli dzisiaj zajrzymy do kursu i odstawimy go na kolejne 2 tygodnie, to w zasadzie nie warto w ogóle tracić czasu na naukę.

Na koniec kilka słów o praktycznym podejściu do nauki. Programistą nie zostanie się po przeczytaniu książki, o czym koniecznie należy pamiętać. Lepiej do nauki podejść z praktycznie punktu widzenia, a więc poznać teoretyczne podstawy, a następnie przejść do stawiania przed sobą zadań programistycznych. Podczas nauki praktycznej znajdujemy problemy, które musimy próbować rozwiązań, przeglądamy książki i poradniki i przy odrobinie motywacji na pewno osiągniemy sukces. Wiedza zdobyta podczas nauki praktycznej jest o wiele cenniejsza niż ta, którą wyciągniemy tylko z książek.

Sposób 1 – Udemy.com (jeden z kursów) + krótki opis (podstawy, mało praktyki)

Źródło: https://www.udemy.com/

Czas przejść do meritum, a więc do samych kursów i zaczniemy od dość popularnej strony, jaką jest Udemy.com. To po prostu rozbudowana baza z kursami, które według zapewnień firmy przygotowywane są przez specjalistów. Mamy tutaj dodatkowo możliwość skorzystania z pomocy ekspertów, jeśli tylko natrafimy na jakieś problemy.

Skupiając się na wspomnianym wcześniej języku programowania Java oferta, dostępna na stronie, naprawdę jest dość szeroka, a i ceny prezentują się całkiem przyzwoicie. Zaletą na pewno jest to, że kursy mają formę online, wykonujemy je bez wychodzenia z domu dokładnie wtedy, gdy mamy na to czas.

Niestety jednak większość z kursów dotyczy jedynie podstaw programowania i trudno liczyć tutaj na bardziej specjalistyczną wiedzę. Największym problemem naszym zdaniem jest jednak to, że kursy oferują bardzo mało nauki praktycznej, która niestety w przypadku programowania jest absolutną podstawą.

Sposób 2 – Książki (same podstawy, mało praktyki)

Korzystanie z literatury wydaje się najbardziej naturalnym sposobem na naukę programowania, prawda? Owszem, w pierwszej lepszej księgarni znajdziemy mnóstwo książek z kursami, w tym związanym z językiem Java, ale znów raczej nie mamy co liczyć na zdobycie wiedzy specjalistycznej.

Książki w większości operują na podstawach, dając nam tylko podbudowę do bardziej profesjonalnej przygody z programowaniem, której jednak nie doświadczymy bez wsparcia osoby, która ma w danej dziedzinie odpowiednie doświadczenie. Nauka z podręczników również ma niewiele wspólnego z praktyką. Choć w wielu takich kursach znajdziemy zadania praktyczne, to jednak zazwyczaj są one niezwykle proste i, jeśli uczymy się programować w celu znalezienia dobrej pracy, to naprawdę przy książkach tylko zmarnujemy czas.

Sposób 3 – Studia (czasochłonne i nie do końca praktyczne)

Możemy oczywiście wybrać się także na studia i teoretycznie jest to najlepsza z możliwych opcji. Jesteśmy pod opieką doświadczonych nauczycieli, mamy mnóstwo zajęć praktycznych i przede wszystkim dostęp do wiedzy specjalistycznej.

O ile jednak studia są dobre dla osób świeżo po szkole średniej czy zawodowej, tak dla nieco starszych, mających pracę i nierzadko własną rodzinę, będą one mało praktycznie. Studia to konieczność regularnego stawiania się na zajęciach. Jeśli wybierzemy opcję zaoczną bądź wieczorową to może i mniej czasu spędzimy w samej szkole, ale wysoki poziom nauki zmusi nas do poświęcenia całego wolnego czasu na naukę w domu.

Sposób 4 – Kodilla.pl (motywacja – dedykowany trener, ogrom praktyki, dobry start na rynku pracy)

Źródło: kodilla.pl

I tak doszliśmy do ostatniego możliwego sposobu, jakim jest „bootcamp”, który naszym zdaniem stanowi najlepszą opcję na naukę języków programowania. Doskonałym przykładem jest tutaj strona Kodilla.pl, której oferta została przygotowana w bardzo przemyślany sposób.

To niezwykle intensywne kursy programowania, dzięki którym w krótkim czasie można posiąść rozległą wiedzę, mogąc tym samym liczyć na dobry start na rynku pracy. Jak to jest możliwe? Portal skupia się przede wszystkim na zajęciach praktycznych, bardzo intensywnych, przy których mamy wsparcie dedykowanego trenera. Dzięki praktyce bardzo szybko się uczymy, a stała opieka trenera nie tylko ułatwia nam rozwiązywanie problemów, ale i motywuje do jeszcze cięższej pracy.

Oczywiście mamy tutaj także duży komfort psychiczny, elastyczne kursy online, które realizujemy dokładnie wtedy, gdy mamy czas.

Dla naszych czytelników mamy specjalny kod rabatowy umożliwiający zamówienie jednego z dowolnych bootcampów Kodilli 5% taniej. Aby zyskać zniżkę należy podczas składania zamówienie wpisać w pole „kod rabatowy” #5procent

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

  1. bootcampy chociaż stosunkowo drogie to najlepsze efekty i szybko się zwracają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *