Ekogroszek Tauron – czy warto używać go w swoim gospodarstwie domowym?

Pomimo bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego, paliwa kopalne wciąż dominują (szczególnie w Polsce), jako podstawowy materiał do opalania i ogrzewania gospodarstw domowych.

O ile jednak jeszcze do niedawna wykorzystywało się przede wszystkim węgiel kamienny, tak dzisiaj coraz większą popularnością cieszy się ekogroszek, który w dobrej ofercie można zamówić chociażby od firmy Tauron. Czy warto zdecydować się na to paliwo i dlaczego najlepiej kupować je w sprawdzonych źródłach?

Krótka charakterystyka firmy Tauron

Sklep Tauron’u.

Grupa kapitałowa Tauron Polska Energia S.A. to nie byle jaki gracz na naszym rynku. Z jednej strony jest ona obecnie jednym z największych dostawców energii elektrycznej w kraju.

Obsługuje ponad 5.5 miliona klientów, dostarczają prawie 50 TWh prądu rocznie. Na tym jednak nie koniec. Firma specjalizuje się również w dostarczaniu ciepła na obszarze Górnego Śląska, kontrolując prawie 30% polskiego rynku węgla kamiennego.

Od pewnego czasu Tauron sprzedaje również ekogroszek, który promowany jest nie tylko jako produkt ekologiczny, ale także bardzo kaloryczny oraz ułatwiający ogrzewanie każdego domu.

Jak wyglądają współczesne trendy w użytkowaniu ekogroszku?

Ekogroszek

Ekogroszek wydaje się paliwem stosunkowo nowym, które dopiero od niedawna jest tak popularne na rynku, ale jest to tylko częściowo prawdą. Jest to bowiem nic innego, jak specjalnie wyselekcjonowany miał węglowy, który niegdyś stanowił po prostu odpad węglowy.

Bardzo drobny miał praktycznie nie chce się spalać, a grubszy wymagał stosowania kosztownych pieców i nie był zbyt wydajny. Współcześnie jednak sytuacja uległa diametralnej zmianie.

Nowoczesne piece retortowe nie są już tak kosztowne, a dobrze przygotowany ekogroszek wykazuje się lepszą efektywnością spalania, niż standardowy węgiel.

Jego popularność wynika przede wszystkim z doskonałego stosunku ceny do jakości. Choć pozornie paliwo to wydaje się droższe od węgla, to w rzeczywistości wydajność tego paliwa jest dużo większa, pod warunkiem, że ekogroszek jest wysokiej jakości. Na tym jednak nie koniec zalet.

Posiadając porządny piec retortowy, znacząco ułatwia się ogrzewanie domu. Tutaj jedynie raz na kilka dni należy oczyścić piec z popiołu i dosypać do zasobnika nowej porcji ekogroszku.

Piece samodzielnie usuwają część popiołu i w miarę spalania ekogroszku dokładają materiału z zasobnika. Paliwo to jest również czystsze niż węgiel kamienny, generując podczas spalania dużo mniej toksycznych związków chemicznych.

Na co zwracać uwagę kupując ekogroszek?

Najważniejsze jest jednak to, aby kupując ekogroszek upewnić się, że jest on bardzo wysokiej jakości. Ponieważ popularność tego paliwa drastycznie rośnie, to niestety zachęca to wielu sprzedawców do sprzedaży tego paliwa „po kosztach”.

Taki ekogroszek często nie trzyma żadnych norm. Jeśli ma on zbyt małą kaloryczność lub nadmierną ilość wody, to węgiel zawarty w składzie będzie się spiekał, zamiast spalać.

Piec może szybciej się zapychać, a i nierzadko tego rodzaju paliwo bardzo szybko się spala, co sprawia, że oszczędzamy jedynie pozornie. Wysokiej jakości paliwo, takie jak sprzedawane przez firmę Tauron, będzie oczywiście droższe, ale wielokrotnie wydajniejsze i bezpieczniejsze dla środowiska.

Właściwości surowca Taurona

Opakowanie Ekogroszku Tauron’a. Źródło: http://sklep.tauron.pl

Dobrej jakości ekogroszek powinien cechować się minimum następującymi parametrami:

 • kaloryczność nie mniejsza, jak 24 MJ/kg;
 • zawartość siarki nie może przekraczać 1%;
 • zawartość wody maksymalnie na poziomie 12%;
 • uziarnienie powinno mieścić się w przedziale od 5 do 25 mm.

Zaglądając do oferty sklepu prowadzonego przez firmę Tauron, łatwo zauważyć, że sprzedawany tam ekogroszek dokładnie trzyma się tych norm. Nawet biorąc pod uwagę tańszą opcję ekogroszku z tego sklepu, wciąż trzymamy się standardów.

Paliwo to ma bowiem uziarnienie od 6 do 25 mm, zawartość siarki wynoszącą 1% oraz kaloryczność na poziomie 24 do 26 MJ/kg. Jest to paliwo, które powinno się efektywnie spalać, nie zanieczyszczać środowiska i gwarantować przyjemne ciepło w budynku.

Opinie o ekogroszku Taurona

O jakości tego paliwa wiele można dowiedzieć się również z opinii, których w internecie nie brakuje. Według większości klientów firmy Tauron, ekogroszek zamówiony w oficjalnym sklepie spala się czysto i bardzo dokładnie, jest niezwykle wydajny i nie zanieczyszcza nadmiernie pieca.

Firma zresztą sama udziela gwarancji najwyższej jakości paliwa, które produkowane jest w kopalniach będących własnością Taurona.

Jaka jest cena ekogroszku i gdzie można go kupić?

Kupowanie w pewnym źródle ekogroszku jest podstawą i dlatego chcąc zamówić oryginalne paliwo przygotowane przez firmę Tauron, najlepiej po prostu skorzystać z jej oficjalnego sklepu internetowego.

Ekogroszek sprzedawany jest na paletach, po 800 kg każda. Podstawowa cena paliwa z akcyzą to 621,97zł, ale można zdecydować się również na paliwo bardziej kaloryczne, za które zapłacimy 653,98zł z akcyzą za 800 kg. Jest to i tak niejednokrotnie sporo niższa cena, niż przy zakupie tony węgla kamiennego bardzo dobrej jakości.

[Głosów: 121   Average: 2.8/5]

Ekogroszek Tauron - opinie z forum:

 1. Czy znajdę tutaj osoby opalające ekogroszkiem w piecu? Powiedzcie proszę na ile opłacalne jest przejście ze zwykłego węgla kamiennego na to. Mam parterowy dom, niezbyt duży i zastanawiam się, czy w ogóle warto.

  Odpowiedz
 2. Spaliłem go 800 kg Tauron rzecz jasna kaloryczność deklarowana … Się zgadza… Spala się ładnie… Popiołu jest trochę ale 8 %na worku … Kupiłem w lutym

  Odpowiedz
 3. Kupiłem 3 palety ekogroszku za namową kuzyna który też kupił(była promocja na wysyłkę) i z całą odpowiedzialnością piszę że to jest SZAJS. Nigdy więcej takiego ekogroszku. Jest bardzo zawilgocony i chyba zasiarczony bo zasobnik w tym roku żre rdza. Na ściankach zasobnika powstała błotnista rdzawa powłoka, po prostu horror. Druga sprawa to ile węgla wsypię to bez mała tyle wyjmuję niby popiołu. O kaloryczności nie piszę bo jest ciepła zima więc nie mogę zauważyć różnicy. Nie jest żadną tajemnicą że hałdy węgla leżą na składowiskach i przy kopalniach a nasz węgiel nie jest najlepszy, może z kilku kopalń. Widziałem jak pakowali “ekogroszek” do worków na składzie, do każdego worka dolewali ok.1 litr wody i zamykali. Tu chyba jest podobnie ale ze szlaufa…….

  Odpowiedz
 4. Wziąłem najpierw jedną paletę i paliło się w miarę (ciepła zima) ale popiołu całe mnóstwo. Mimo średniego zadowolenia wziąłem drugą paletę i jak było teraz trochę przymrozków to tragedia. Kocioł prawie cały czas pracuje bo nie może nabić temperatury, która potrafi spadać drastycznie. Bardzo, bardzo ale to bardzo dużo popiołów, spieków. Próbowałem z innymi ustawieniami ale to samo. Jedyny plus to cena tego groszku. Więcej go nie kupię.

  Odpowiedz
 5. ja pale ekogroszkiem 4 sezon owszem popiół jest ale nie aż taka tragedia z miesiąca 4 worki popiołu węgiel mam zawsze suchy nic się z worka nie leje i piec nawet szybko osiąga tem i nie spada tak szybko jak pisał poprzedni rozmówca

  Odpowiedz

Dodaj komentarz