Tauron Fotowoltaika – czy warto skorzystać z oferty firmy? Opinie, cennik i opłacalność w 2024 roku.

W dobie rosnących cen energii elektrycznej oraz dużego nacisku na życie w zgodzie z naturą coraz większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne.

Stały rozwój tej technologii sprawił, że urządzenia te są dziś stosunkowo tanie, a do tego bardzo wydajne. Doskonale nadają się do użytku również w naszej szerokości geograficznej. Co więcej, na ich montaż można uzyskać spore dofinansowanie, co znacząco zmniejsza koszty inwestycji.

Za trendem fotowoltaicznym idą już nie tylko prywatne firmy montujące takie instalacje. Ostatnio taką propozycję przygotował również Tauron, a więc jeden z większych dostawców prądu na terenie naszego kraju.

Tauron zabiera się za „darmowy prąd” dla Polek i Polaków

fotowoltaika od taurona

Oferta reklamowana jako „darmowy prąd” wcale nie jest na wyrost. Dzięki instalacji fotowoltaicznej faktycznie można produkować energię elektryczną bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat. Jedynym wydatkiem jest inwestycja w same panele i cały system potrzebny do zasilenia domu. Dobrej klasy instalacja jest praktycznie bezobsługowa, a do tego z powodzeniem może służyć nawet przez ćwierć wieku.

Co Tauron proponuje w tym zakresie swoim klientom? Przede wszystkim sprzedaż oraz montaż całego systemu fotowoltaiczne. Firma zarzeka się, że zatrudnia najlepszych specjalistów, a do tego proponuje wyłącznie sprawdzone na rynku urządzenia, które wykorzystują najnowocześniejsze technologie. Producent prądu przygotował dla swoich klientów dwie oddzielne oferty montażu, które można łatwo dopasować do potrzeb. Dodatkowo firma zapewnia później swoje usługi serwisowe, jak i w razie potrzeby może się zająć konserwacją.

Warto podkreślić, że Tauron przygotował tę ofertę nie tylko dla osób prywatnych, ale i przedsiębiorców, a nawet rolników. Firma proponuje sprzedaż paneli na raty – obecnie dostępne nawet w systemie 0% RRSO. DO tego zapewnia również swoją pomoc w uzyskaniu dotacji.

Jakby tego było mało, obecni klienci Taurona mogą liczyć na jeszcze jedną korzyść. Firma zwraca bowiem 2% wartości inwestycji na indywidualne konto rozliczeniowe, które można wykorzystać do opłacenia rachunków za energię pobraną poza systemem.

Na czym polega pozyskiwanie prądu poprzez instalacje fotowoltaiczne? Jak to wszystko działa?

Panele fotowoltaiczne na dachu

Wbrew pozorom zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo prosta. Najbardziej widocznym jej elementem są panele solarne. Wykonane z odpowiednich materiałów zamieniają energię słoneczną w prąd stały. Ten następnie jest przekazywany wewnętrzną siecią do falownika. To swego rodzaju konwerter.

Wszystkie urządzenie wykorzystywane w domach są zasilane prądem zmiennych, a fotowoltaika produkuje stały. W falowniku następuje więc zmiana energii elektrycznej, skąd później rozprowadzana jest po całym domu. Ostatnim ważnym elementem systemu jest tzw. licznik dwufazowy. Z oczywistych względów panele fotowoltaiczne są nieaktywne nocą. Licznik przekazuje więc prąd do instalacji w domu za dnia, a nocą pobiera energię z sieci zewnętrznej i odpowiednio nalicza opłaty. System ten uaktywnia się również wtedy, gdy ilość produkowanego prądu jest mniejsza, niż zużycie.

Warto dodać jeszcze, że obecnie wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych może stać się tzw. prosumentami. To korzystne rozwiązanie, dzięki któremu można jeszcze bardziej obniżyć rachunki za energię. Nadwyżki produkowane prądu można przesyłać do siebie zewnętrznej i niejako magazynować je. W momencie zwiększonego zapotrzebowania na energię wykorzystuje się zgromadzone wcześniej zapasy.

Jak wygląda oferta odnośnie instalacji fotowoltaicznych

Tauron przygotował dla swoich klientów kompleksową ofertę. Oznacza to, że zajmuje się nie tylko sprzedażą urządzeń, ale także ich montażem. Firma zatrudnia specjalistów, którzy zaczynają swoją pracę od przeanalizowania sytuacji klienta. Instalacja, a w zasadzie jej wydajność, musi być dopasowana do potrzeb, jak i dobrana pod kątem tego, ile miejsca jest na budynku. Do tego trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie dachu (w którą stronę będą skierowane panele) oraz stopień skomplikowania jego konstrukcji.

Na tej podstawie Tauron dobiera instalację, a następnie zajmuje się jej montażem, udzielając gwarancji na wykonaną usługę. W przyszłości można również korzystać z usług serwisowych.

Możliwość skorzystania z dodatkowego finansowania i dopłat

Panele fotowoltaiczne

Obecnie mamy wiele możliwości skorzystania z dofinansowania lub dopłat na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Najbardziej popularny jest rządowy program „Mój prąd”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie w kwocie nawet 5000 zł. Kolejnym ciekawym programem jest „Czyste powietrze”, dedykowany przede wszystkim osobom planującym termomodernizację budynku.

Warto pamiętać o tym, że własne programy wsparcia często oferują również lokalne urzędy, w ramach funduszy otrzymanych z Unii Europejskiej. Sam Tauron oferuje także pomoc w postaci zwrotu 2% wartości inwestycji. Do tego firma współpracuje z Alior Bankiem, proponując sprzedaż instalacji na kredyt z zerowym oprocentowaniem (0% RRSO).

Czy to się opłaca? W ile lat ma szansę się zwrócić?

Zastanawiasz się, czy opłaca się zainwestować w fotowoltaikę? Na pewno warto to zrobić, jeśli zależy Ci na ochronie środowiska i poprawie jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Z punktu widzenia ekonomicznego również może to być opłacalne rozwiązanie. Pamiętaj, że za energię wyprodukowaną przez instalację nie płacisz ani grosza.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile czasu minie do momentu uzyskania pełnego zwrotu. Wiele zależy od konkretnych warunków, w jakich instalacja będzie pracować, jej mocy oraz zapotrzebowania na prąd. Statystycznie jednak zwrot z montażu uzyskuje się po około 8-9 latach. Warto pamiętać, że nowoczesne panele mają żywotność nawet 25 lat. Czas ten skraca się przeciętnie do 7 lat w przypadku tych osób, które decydują się skorzystać z dotacji.

Opinie użytkowników

Niestety oferta Taurona jest na tyle świeża, że na chwilę obecną trudno znaleźć w internecie opinie na jej temat. Wiemy na pewno, że firma oferuje tę usługę korzystając z usług podwykonawców. Oznacza to, że za montaż i obsługę odpowiedzialny jest nie sam operator, czyli Tauron, ale zewnętrzne firmy. Warto mieć to na uwadze, decydując się na skorzystanie z tej opcji montażu fotowoltaiki.

Szacunkowe ceny całej instalacji zależą od Twojego zużycia energii elektrycznej

Pamiętaj także, że nie da się jednoznacznie określić, jaki jest koszt instalacji i ile dotacji lub ulgi można otrzymać. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Każde gospodarstwo domowe ma inne zapotrzebowanie na prąd, a do tego cena zależy również od stopnia trudności montażu fotowoltaiki (np. z racji skomplikowanej konstrukcji dachu).

Podsumowując…

Nie da się ukryć, że wejście na rynek fotowoltaiczny Taurona jest dobrą informacją. Każda kolejna firma zwiększa konkurencyjność, na czym zyskujemy my wszyscy, czyli konsumenci.

Oferta przygotowana przez tego dostawcę energii elektrycznej wydaje się atrakcyjna, ale wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że zawsze możesz zgłosić się po przygotowanie wstępnej wyceny inwestycji. Na pewno ułatwi Ci to podjęcie decyzji.

Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 3.2]

Tauron Fotowoltaika - opinie z forum:

 1. tymon pisze:

  jestem ciekawy po ilu latach uzyskujemy zwrot z inwestycji

  1. miku pisze:

   średnio od kilku do 10-12 lat w zależności od zużycia prądu

  2. Zwrot inwestycji jest zależny od cen prądu, a prąd będzie bardzo drożał więc szybko się zwróci

  1. Fotowoltaika od Taurona – dzisiaj 14.07.24 – ceny promocyjne. Kliknij

  2. zawsze możesz skontaktować się i poprosić o niezobowiazującą wycenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *