Światłowód od Orange – usługa Internetu nr 1 w Polsce? Sprawdzamy!

W dzisiejszych czasach prędkość internetu naprawdę odgrywa ogromne znaczenie. Nowoczesne, coraz bardziej rozbudowane serwisy i portale internetowe mogą ładować się naprawdę długo, jeśli nasze łącze nie jest wystarczająco wydajne. Odczujemy to jednak najmocniej wtedy, gdy korzystamy z usług telewizji internetowej, pobieramy z sieci dużo danych czy gramy w komputerowe gry online, walcząc wiecznie z opóźnieniami.

Choć sieć internetowa w Polsce stale się rozwija, to jednak wciąż mamy problem zapchanych łącz. Zbyt duża ilość użytkowników korzystająca jednocześnie z danego łącza generuje spadki wydajności, co na pewno nie jest przyjemne. Pod tym kątem nie ma sobie jednak równych internet światłowodowy, który znajdziemy w ofercie od Orange. Dlaczego ta usługa jest tak atrakcyjna i co w ogóle oferuje swoim klientom sieć?

Oferta światłowodu od Orange w pigułce

Oferta. Źródło: http://www.orange.pl/article/ftth-internet-w-technologii-swiatlowodowej

Orange to jeden z 3 największych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce, który w ostatnim czasie bardzo dynamicznie inwestuje właśnie w rozwój sieci światłowodowej. Międzynarodowa firma o ogromnym budżecie stara się dostarczać swoim klientom coraz lepsze łącza internetowe, nie tylko bardzo szybkie, ale i niezawodne. Jaka jest przewaga internetu światłowodowego nad, chociażby siecią LTE?

Światłowód przede wszystkim zapewnia świetne transfery. Niesamowita prędkością światła, która jest wykorzystywana do przesyłania danych sprawia, że nawet oglądanie w sieci materiału wideo w rozdzielczości 4K nie będzie powodowało pojawiania się co chwilę ekranów ładowania.

Największą zaletą oferty przygotowanej przez tego operatora jest jednak wyjątkowa stabilność łącza. Tutaj absolutnie nie ma mowy o spadkach prędkości w sytuacji, kiedy to dużo użytkowników jednocześnie zaloguje się do sieci. Korzystając z sieci LTE praktycznie zawsze obserwujemy spadki prędkości w godzinach popołudniowych, kiedy pojawia się duże przeciążenie sieci.

Oferta światłowodowa cieszy się coraz większą popularnością, ceny takich łącz spadają, a pakiety abonamentowe są przystosowane zarówno do potrzeb użytkowników prywatnych, jak i firm.

Zasięg usługi

Niestety w przypadku tej oferty należy podkreślić fakt, że póki co nie jest ona kierowana do każdego. Problemem są bariery technologiczne, a konkretnej konieczność stworzenia zupełnie nowej sieci światłowodowej na terenie kraju, co wymaga czasu, ale i dużych nakładów finansowych. Na chwilę obecną dostęp do usług internetu światłowodowego mają przede wszystkim osoby zamieszkujące większe miasta Polski i to też nie w każdym przypadku.

Aby sprawdzić, czy w ogóle możemy skorzystać z tej oferty, najlepiej po prostu zajrzeć na stronę operatora. Dostępna jest tam specjalna sekcja, w której podajemy swój adres i system natychmiast zwraca nam informację, czy w danym rejonie będziemy mogli podłączyć się do światłowodu.

Specyfika działania sieci światłowodowej

Przewody światłowodowe

Chcecie wiedzieć, jaka naprawdę jest różnica pomiędzy światłowodem, a popularnym w Polsce internetem LTE? Sprawdziliśmy ostatnie dane statystyczne dotyczące średnich prędkości oraz pingów internetu LTE, dla największych polskich operatorów. Przeciętna prędkość pobierania jest w granicach około 22 Mb/s, a wysyłania niecałych 10 Mb/s. Przy tym średni ping wynosi około 44 ms.

W przypadku internetu światłowodowego mamy do wyboru opcję do 100 Mb/s, do 300 Mb/s oraz aż do 1 Gb/s. Już na pierwszy rzut oka widać, że nawet najtańsza oferta jest ponad 4-krotnie szybsza, niż średnia prędkość dostępu do sieci w technologii LTE.

Testy mówią same za siebie. Prędkość pobierania w sieci światłowodowej jest bardzo zbliżona, lub nawet wyższa, niż ta deklarowana w danym pakiecie. Prędkości wysyłania zbliżają się natomiast do 70 Mb/s. Jeszcze lepiej prezentuje się ping, który przeciętnie wynosi około 3 ms! Gracze komputerowi na pewno to docenią.

Orange przy tym gwarantuje dużą niezawodność działania sieci. Nowoczesne rozwiązania technologiczne ograniczają ryzyko awarii do minimum, a sprawna obsługa techniczna zawsze szybko reaguje na wszelkie problemy.

Cennik planów abonamentowych

Pozostaje nam jeszcze kwestia cen, a więc tego, ile za to wszystko zapłacimy. Zacznijmy może od tego, że operator podejmuje się instalacji sieci u klienta na własny koszt. Do tego w cenie abonamentu mamy już dzierżawę modemu, który będzie nam potrzebny do korzystania z sieci. Same abonamenty prezentują się natomiast następująco:

 • internet do 100 Mb/s kosztuje 39,99 zł;
 • internet do 300 Mb/s to wydatek 49,99 zł miesięcznie;
 • internet do 1 Gb/s to miesięczny koszt 69,99 zł.
Warto?

Warto przy okazji wspomnieć o aktualnej promocji operatora. Podpisując umowę na 24 miesiące powyższe ceny będą dotyczyły tylko drugiej połowy trwania kontraktu. Przez pierwsze 12 miesięcy zapłacimy, odpowiednio 39,99 zł, 49,99 zł lub 69,99 zł za najszybszy pakiet.

Opinie klientów

Choć dostępność na terenie Polski nie jest jeszcze imponująca, tak internet światłowodowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i co bardzo ważne, zbiera doskonałe opinie.

Jest chwalony za niesamowite prędkości, wysoką stabilność działania oraz minimalne wręcz opóźnienia. Wielu klientów ceni sobie także fachowość obsługi technicznej i sprawne przeprowadzenie montażu sieci.

Czy warto kupić?

Dostęp do internetu światłowodowego pozwala nam tak naprawdę odkrywać nową jakość surfowania po sieci. Naszym zdaniem ceny dostępu do tych łącz spadły już na tyle mocno, że zdecydowanie warto się nimi zainteresować. Opcja jest szczególnie przydatna dla osób dużo oglądających telewizję online, grających w gry sieciowe lub prowadzących własne biznesy.

Click to rate this post!
[Total: 47 Average: 2.5]

Orange Światłowód - opinie z forum:

 1. bojan pisze:

  Nie wiecie czasem czy Orange daje jakąś opcję potestowania tego internetu? Może są jakieś punkty w miastach, gdzie można sprawdzić jego możliwości.

  1. Bart pisze:

   Nie daje, jestem właśnie po rozmowie z konsultantem

 2. dominos pisze:

  Witam. Czy kontrakt z operatorem można podpisać na 12 miesięcy czy 2 lata to zawsze standard?

 3. letterman pisze:

  Są tutaj osoby oglądające dużo filmów w sieci? Jeśli tak to dajcie znać, czy opłaca się brać takiego neta do tego. Nie ukrywam, na obecnym łączu często rwie niestety…

 4. mycatherina pisze:

  może być dobry dla miłośników streamowania w sieci, ale jedno mnie nurtuje, czy do światłowodu potrzeba jakąś specjalną kartę sieciową w kompie?

  1. Anonim pisze:

   ale światłowód zazwyczaj się podpina do routera domowego a potem wifi albo enthernet

 5. marcin pisze:

  dla mnie jedyna opcja bo innego światłowodu nie ma w okolicy

 6. odbiorca pisze:

  „Niesamowita prędkością światła, która jest wykorzystywana do przesyłania danych…” Kto takie bzdury wypisuje? Cały artykuł to jeden wielki bełkot!

 7. Voytek pisze:

  Prędkość światła to jedno, a prędkość urządzeń to światło wysyłających i odbierających to drugie.

 8. Orange Top0 pisze:

  Najgorszy dostępny internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *