Nauka do matury – jak się skutecznie do tego zabrać?

Ten wpis postanowiliśmy poświecić tegorocznym maturzystom. Okres studniówkowy się już skończył i czas zabrać się za przygotowania na matury. Wielu z Was pewnie nie ma pomysłu jak się do tego zabrać. My spróbujemy jakoś Wam w tym pomóc, żebyście nie musieli spędzać całego swojego czasu na nauce. Nie samą nauką przecież człowiek żyje i należą się Wam jakieś rozrywki. Jak się zabrać do nauki? Po pierwsze trzeba stworzyć odpowiedni plan, w którym określicie sobie, co się uczycie i kiedy. Najlepiej rozpisać sobie plan nauki na cały okres do matury i na bieżąco ewentualnie wprowadzać poprawki i korygować plan.

Ważne, żeby rozplanować tak naukę, co by zdążyć wszystko powtórzyć. Najlepiej podzielić materiał na części i zastanowić się ile czasu potrzebujemy na jego przyswojenie. Nie jest dobrym rozwiązaniem uczenie się cały dzień i jeszcze zarywanie nocy. Mózg nie da rady tak długo funkcjonować, co w efekcie sprawi, że nie będzie się pamiętało na drugi dzień, tego, czego się uczyło.

Naukę powinno się zaczynać przynajmniej po czterdziestu minutach po przebudzeniu. Dobrze jest również rozgrzać mózg przed nauką np. jakąś łamigłówką. Warto robić sobie, co 45 minut przerwy w nauce i chwilę odpocząć od nauki. Ucząc się dobrze jest stosować mnemotechniki, które ułatwiają zapamiętywanie np. za pomocą skojarzeń.

Trzeba również pamiętać, żeby przyswojony materiał w danym dniu powtórzyć przed pójściem spać i zrobić to również na drugi dzień.

Dobrze jest tak zaplanować swoją naukę, żeby zostało kilka dni na same powtórki nauczonego się materiału. Nie powinno również uczyć się przed samym egzaminem. Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez maturzystów. Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy wytrwałości w nauce.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]