Airbnb – rewolucja w światowej turystyce? Sprawdzamy jak jest naprawdę i porównujemy opinie

Wyjazd za granicę, w szczególności do krajów egzotycznych, wiąże się z dużym wydatkiem, prawda?

Okazuje się, że nie zawsze tak musi być. Po pierwsze mamy dzisiaj mnóstwo opcji rezerwowania biletów lotniczych i w przypadku wielu linii, wczesna rezerwacja oznacza możliwość zakupu biletów za ułamek pełnej ceny. Oszczędzać można również na samych kosztach noclegu.

Jeśli nie planuje się wakacji z biurem podróży, a na własną rękę, można skorzystać z usług serwisu Airbnb, który stanowi niejako most pomiędzy prywatnymi osobami wynajmującymi pokoje lub mieszkania, a samymi turystami.

Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej możliwościom stronie airbnb, sprawdzimy co oferuje, jakie zapewnia gwarancje bezpieczeństwa i gdzie z jego pomocą można rezerwować noclegi.

Co to jest?

Strona Airbnb

Portal internetowy Airbnb nie jest miejscem, w którym można rezerwować pokoje w typowych hotelach, pensjonatach czy ośrodkach wypoczynkowych, co zapewne wielu osobom jako pierwsze przyjdzie na myśl.

Wręcz przeciwnie, gdyż portal jest swoistym pośrednikiem pomiędzy turystami, a ludźmi z całego świata, którzy chcą zarobić dodatkowo na wynajmowaniu miejsca w swoich domach czy mieszkaniach.

Idea działania tego portalu jest prosta i naprawdę zrozumiała. Można założyć na nim konto gospodarza i oferować za konkretną cenę możliwość wynajęcia pokoju, mieszkania, domu, domku letniskowego i każdego innego lokalu, jakim się dysponuje.

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Z punktu widzenia turysty mamy tutaj prostą wyszukiwarkę lokalizacji, która swym zasięgiem obejmuje w zasadzie cały świat.

Wystarczy wybrać konkretną lokalizację, wyszukać interesującą ofertę i sprawdzić dostępność noclegu w danym terminie. Następnie przychodzi czas na proces rezerwacji terminu, który odbywa się poprzez sam serwis, a więc powinien być bezpieczny.

W ogromny skrócie, Airbnb po prostu pomaga w organizowaniu sobie wyjazdów wakacyjnych, jak i biznesowych, na całym świecie.

Bez wychodzenia z własnego domu można tanio zarezerwować sobie nocleg nawet na drugiej półkuli planety, czując się bezpiecznie, gdyż firma daje wszystkim użytkownikom gwarancję weryfikacji ofert znajdujących się na stronie.

Skąd popularność portalu Airbnb?

Portal Airbnb istnieje na rynku już od długiego czasu i nie trudno zauważyć, że jego popularność jest wręcz ogromna. Nawet jeśli nigdy z niego nie korzystaliście, to bardzo prawdopodobnym jest to, że chociaż o nim słyszeliście. Skąd tak duże zainteresowanie?

Jezioro niedaleko Mediolanu

Powód jest w zasadzie jeden…cena. Tak, hotele potrafią być bardzo drogie, szczególnie gdy planuje się wizytę w egzotycznym zakątku świata. Nie lepiej jest z pensjonatami, które także potrafią swoje kosztować.

Jeszcze do niedawna nie było jednak innej opcji. Mieszkając daleko od celu podróży, w zasadzie można było liczyć tylko na bazę hotelową, co zmienił właśnie Airbnb, dając dostęp do milionów prywatnych ofert noclegowych z całego świata.

Bardzo możliwe, że duża popularność wynika także z prostoty rezerwacji. Wszystko wykonuje się za pośrednictwem serwisu, co powinno gwarantować większe poczucie bezpieczeństwa tym bardziej, że także wpłaty realizowane są właśnie w ten sposób.

Na tym jednak nie koniec, gdyż Airbnb promuje się jako portal, który uatrakcyjnia każdą podróż wakacyjną.

Jest to związane przede wszystkim z dość rozbudowaną listą atrakcji turystycznych, polecanych nie tyle przez samą stronę, co przez jej użytkowników, osoby, które już odwiedziły konkretne miejsce.

Poświęcając nieco czasu, można więc jeszcze przed wyjazdem dość dobrze zaplanować sobie atrakcje do „zaliczenia” w konkretnym miejscu.

Najpopularniejsze kierunki podróży

191 krajów, ponad 81 tysięcy różnych miast, a do tego liczba aktualnych ofert przekraczająca 4 miliony. Nie da się ukryć, że jest w czym wybierać i tak naprawdę trudno jednoznacznie wyłuskać na tym serwisie jakieś wyjątkowo popularne kierunki podróży.

Most w Sydney

Portal sam z siebie na pewno bardzo mocno poleca dzisiaj podróżowanie do różnych miejsc na terenie Azji, jak i ma niezwykle rozbudowaną ofertę noclegową dla wszystkich europejskich stolic.

Firma poleca jednak kilka ciekawych kierunków, do których zalicza się między innymi Sydney, Rzym, Toronto, Szanghaj czy Mediolan.

Oprócz tego można podróżować tak naprawdę do największych światowych stolic i przykładowo dzięki Airbnb warto zobaczyć Statuę Wolności w Nowym Jorku, czy też Plac św. Piotra w Rzymie.

Popularnym miejscem wybieranym przez zwiedzających jest także Hong Kong i San Francisco. We wszystkich tych miejscach można liczyć na mocno rozbudowaną ofertę z noclegami.

Przykładowe ceny na portalu

Wszystkich Was jednak zapewne najbardziej interesują ceny, prawda? To, czy oferty noclegowe są atrakcyjne czy nie, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji.

Na pewno jednak, biorąc pod uwagę polecane przez firmę kierunki, wygląda to bardzo ciekawie:

 • za nocleg w Shanghaju można zapłacić nawet mniej niż 200 zł za osobę, a średnia cena z wszystkich ofert to zaledwie 316 zł;
 • najtańszy obecnie nocleg w Mediolanie to 203 zł za dobę, natomiast średnia wynosi 471 zł;
 • w Sydney natomiast zapłacimy 207 zł za najtańszy nocleg, a ogóle ceny w ścisłym centrum miasta rzadko kiedy przekraczają kwotę 400 zł.

Warunki zakwaterowań. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli ktoś chciałby poznać szczegóły wszystkich tych ofert, to niestety nie pozostaje nic innego, jak wejść na stronę i przejrzeć noclegi w konkretnej lokalizacji.

Airbnb nie trzyma się bowiem konkretnych standardów, gdyż ten jest kreowany przez samych gospodarczy, właścicieli lokali do wynajęcia.

Most w Brooklynie

Warunki mogą być więc bardzo zróżnicowane, od lokali naprawdę eleganckich, wręcz luksusowych, po nawet niewielkie pokoje w blokach czy w domach jednorodzinnych.

Podstawą przy wynajmie jest więc zawsze dokładne przeczytanie opisu i przede wszystkim skrupulatne przejrzenie zdjęć danego miejsca.

Trzeba tutaj natomiast pamiętać o tym, że oferty są weryfikowane przez Airbnb, a więc dostajemy gwarancję, że na miejscu po przyjeździe zastaniemy dokładnie to, co widzieliśmy na zdjęciach.

Jeśli tak się nie stanie, firma oferuje różnego rodzaju rekompensaty finansowe, a w skrajnych przypadkach nawet całkowity zwrot pieniędzy, łącznie z pomocą w znalezieniu innego miejsca do nocowania.

Czy warto skorzystać? Jakie są opinie?

Opinie o firmie są bardzo mocno zróżnicowane, ale naszym zdaniem nie można tak do końca na nich polegać. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i czasem wystarczy chwila nieuwagi przy rezerwacji, aby przyjechać do miejsca, które nie do końca spełnia oczekiwania.

W opiniach trudno jednak znaleźć informacje o poważnych oszustwach, o bardzo niskim standardzie czy o problemach z samymi gospodarzami. Większość osób jest jednak zadowolona i poleca ofertę.

Co ważne, można znaleźć sporo informacji o tym, że w razie problemów Airbnb faktycznie skutecznie rekompensuje straty ponoszone przez swoich klientów, zarówno po stronie gospodarzy, jak i samych turystów.

Mamy kod rabatowy dla naszych czytelników!

Na koniec pewna miła niespodzianka, która być może zachęci wiele osób do bliższego przyjrzenia się ofercie Airbnb i tym samym zaplanowania kolejnych wakacji z jej wykorzystaniem.

Specjalnie dla naszych czytelników mamy bowiem kod rabatowy działający przy pierwszej rezerwacji noclegu na stronie. Kod zmniejszy opłatę za pierwszy pobyt aż o 138 zł.

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 3.4]

AIRBNB - opinie użytkowników:

 1. markiza25 pisze:

  Czy podczas rezerwacji noclegu, na kilka dni, trzeba od razu zapłacić całość za ten pobyt czy jest normalnie, a więc zaliczka i reszta na miejscu? Nie widzę niestety nigdzie informacji na ten temat.

 2. Jest może ktoś, kto korzystał już z tych noclegów? Czy to nie jest czasem tak, że ludzie rezerwują jakieś pokoiki w swoich mieszkankach i można zapomnieć o jakiejkolwiek prywatności? Piszcie proszę, jeśli macie doświadczenie z airbnb.

 3. wertus18 pisze:

  Hej. Istnieje jakaś opcja anulowania rezerwacji i odzyskania pieniędzy. Chciałbym zarezerwować sobie pobyt na długo przed wyjazdem, a wiadomo, jak to w życiu bywa…

 4. Wszystko fajnie, ale co jak przyjadę na miejsce i zastanę melinę?? Firma natychmiast zaproponuje mi inny nocleg i zapłaci za niego? Pytam poważnie, jak wydaję kilka tysięcy kilometrów od domu to słabo jeśli zostanę z niczym.

 5. bojko pisze:

  Jak to działa, te rezerwacje potwierdza sam serwis czy one idą do gospodarza i w zasadzie to z nim się wszystko ustala? Czy Airbnb pobiera pieniądze wcześniej za moją rezerwację czy ja się rozliczam bezpośrednio z gospodarzem??

 6. jofon pisze:

  Dajcie jakieś fajne oferty Airbnb odnośnie wynajmu mieszkań na które warto zwrócić uwagę szczególnie na swoją pierwszą podróż, żeby się nie zniechęcić (preferuję z widokiem na ocean w jakichś ciepłych krajach lol)

 7. darsiu pisze:

  Znacie jakieś inne serwisy służące jako wynajem mieszkań?? U mnie minusy Airbnb przeważają i szukam czegoś innego

 8. viku5 pisze:

  Podstawowe pytanie: Co lepsze booking czy airbnb?? CO do tego drugiego: strona główna nie zachęca. I powiedzcie mi jeszcze jedno: wynajmujesz mieszkanie i czy moją rezerwację może odwołać właściciel mieszkania??? Możliwe ze zostanę na bruku w takiej sytuacji?? Czy serwis Airbnb może wtedy pomóc? Macie jakąś listę mieszkań, które trzeba omijać szerokim łukiem?

 9. letterman pisze:

  Musisz wiedzieć, że dzięki Airbnb możesz wynająć apartament w niższych cenach niż zwykle i może wiązać się to z jakimś ryzykiem dlatego na pierwszy nocleg warto wynająć pokój z dobrymi ocenami. Ogólnie z serwisu warto korzystać zwłaszcza w miesiącach poza sezonem wtedy ceny są najlepsze i nie ma problemu żeby wynająć mieszkanie w jednym z wielu ciekawych miejsc

 10. elviscox pisze:

  Mieszkanie przez Airbnb ma swoje plusy minusy jak każda rzecz. Moja rada to przede wszystkim przed zakwaterowaniem poznać właściciela mieszkania, podpytać o kilka rzeczy np. okolicę, zabytki, lokalne przysmaki tak aby w pierwszą podróż jechać na 100% przygotowanym i pewnym tego co nas czeka

 11. wk84 pisze:

  Już na miejscu wymagają dokumentu tożsamości?? Druga sprawa: czy mogę dogadać się z właścicielem mieszkań nie przez stronę internetową tylko poza?? Taki wynajem mieszkania bardziej mi odpowiada no i nie płacę prowizji lol

 12. Aneta pisze:

  Jestem mega rozczarowana tym serwisem. Zarezerwowałam nocleg, ale Covid19 zmusił mnie do odwołania wyjazdu. Anulowałam więc wyjazd i nocleg od razu, gdy odwołali mi samolot. Niestety wtedy jeszcze nie było w serwisie opcji w powodach odwołania „COVID19”. Napisałam jednak, dlaczego muszę dokonać anulowania. Airbnb nie uwzględniło tej opcji. Stwierdzono, ze nieprawidłowo anulowałam rezerwację i zgarnęli 700 zł za nic. Korespondencja jest długa i nieprzyjemna. Jest to jawne żerowanie na sytuacji epidemii i wykorzystywanie ludzi. Ostatni raz korzystałam z tego serwisu i nikomu nie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *