Busuu – opinie, fakty. Ostateczny przegląd narzędzia do nauki języków obcych. Czy warto korzystać?

Dziś już nie trzeba zapisywać się na zabierające mnóstwo czasu kursy stacjonarne, aby szlifować swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Z pomocą przychodzą bowiem różnorodne platformy internetowe oraz aplikacje mobilne. Ich niewątpliwą zaletą jest oczywiście możliwość edukacji w zaciszu własnego domu, w podróży i tak naprawdę wszędzie, gdzie ma się na to ochotę.

Do tego dochodzi oszczędność czasu i brak stałych godzin, w których trzeba wybierać się na kursy. Platform online, które oferują tego typu edukację językową, jest wiele, co sprawia, że czasem trudno zdecydować się na jedną z nich. Z tego powodu dziś przyjrzymy się stronie Busuu.com – sprawdź już teraz, czym jest i jakie kursy językowe oferuje!

Czym jest Busuu?

Strona internetowa Busuu.com to platforma nauki języków obcych, jedna z wielu, jakie można dzisiaj znaleźć w internecie. Na wstępie warto wyjaśnić genezę jej nazwy, gdyż może ona intrygować, a jej pochodzenie jest bardzo ciekawe. Otóż Busuu to nazwa do niedawna wymierającego języka dawnych mieszkańców Kamerunu.

Platforma wykorzystała ją nie tylko do promowania własnych usług. Bardzo aktywnie działała bowiem na rzecz popularyzacji tego języka i tym samym jego ochrony przed naturalną śmiercią, co w dużej mierze udało się zrealizować. Jako ciekawostkę warto dodać, że każdy może zupełnie za darmo uczyć się na tej stronie właśnie kameruńskiego języka Busuu.

Wracając jednak do samej platformy, jest to miejsce, w którym użytkownicy mogą we własnym tempie uczyć się m.in.:

 • angielskiego,
 • niemieckiego,
 • hiszpańskiego,
 • japońskiego,
 • włoskiego,
 • rosyjskiego,
 • francuskiego

i wielu innych języków. Nauka może odbywać się na różnych poziomach, zaczynając od A1, a kończąc na B2, a więc każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Warto dodać jeszcze, że użytkownicy mogą korzystać z kursów nie tylko poprzez platformę internetową. Firma rozwija również swoje aplikacje mobilne, dostępne na urządzenia zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Najważniejsze funkcje Busuu

Jeśli wierzyć zapewnieniom właścicieli tego portalu, przejście 22-godzinnego, dostępnego na stronie kursu, odpowiada 1 semestrowi w szkole językowej. Nie da się ukryć, że sama forma materiałów na tym portalu jest bardzo przystępna. Lekcje są bowiem intensywne i jednocześnie stosunkowo krótkie, a więc nie ma obaw o ewentualne znużenie. Co ważne, system pozwala na wyznaczanie sobie kolejnych celów, a i sam w dość ciekawy sposób zachęca do tego, aby stale podnosić swoje umiejętności językowe.

Każdy zarejestrowany użytkownik Busuu ma dostęp do szerokiej bazy przyzwoicie przygotowanych materiałów dydaktycznych. Dzięki nim można zarówno przyswajać nową wiedzę, jak i szlifować już zdobytą, wykonując różne ćwiczenia. Warto dodać, że istnieje możliwość porozmawiania z doświadczonym native speakerem. To świetny sposób na szlifowanie języka w mowie.

Platforma ta wyróżnia się jednak inną, wyjątkowo ciekawą funkcją. Strona pozwala bowiem na naukę wielu języków obcych, a jej użytkownikami są ludzie dosłownie z całego świata. Platforma umożliwia wzajemną komunikację pomiędzy nimi. Jeśli np. zapiszesz się na kurs hiszpańskiego, na specjalnym czacie możesz porozmawiać z osobami, dla których język ten jest rodzimy. To świetna forma obcowania z mową, dająca do tego możliwość poznania słów i określeń regionalnych, o których istnieniu zwykle nie dowiemy się z kursów.

Jakie są zalety platformy Busuu?

Czas przyjrzeć się najważniejszym zaletom tej platformy językowej. Ich listę stworzyliśmy na podstawie opinii samych użytkowników, których wiele można znaleźć w internecie. Do najważniejszych należy zaliczyć:

 • kursy, które przeszły badania naukowe potwierdzające ich skuteczność,
 • różnorodność, możliwość nauki gramatyki, mowy, słuchania ze zrozumieniem czy czytania,
 • dostępność aplikacji mobilnej,
 • możliwość nauki offline poprzez ściągnięcie lekcji np. na telefon komórkowy,
 • nieustanne rozwijanie platformy, dodawanie do niej nowych treści,
 • system aktywnie zachęcający do powtarzania zdobytych informacji.

Czy Busuu ma jakieś wady?

Musimy jednak być obiektywni i wspomnieć o tym, że platforma Busuu nie jest pozbawiona wad. Tutaj ponownie kierujemy się opiniami samych użytkowników, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami po przejściu dostępnych na stronie kursów. Główne wady, jakie zarzucane są tej stronie, to:

 • obecność błędów w niektórych kursach, ale na plus jest fakt, że są one systematycznie usuwane,
 • w niektórych przypadkach niezrozumiałe opisy gramatyki,
 • różnorodność społeczności – choć możliwość kontaktu z innymi użytkownika jest cenna, tak niestety zdarza się, że osoby takie są nieprzyjemne, a wręcz potrafią obrażać,
 • brak kursów języka biznesowego, za wyjątkiem angielskiego.

Czy dostęp do platformy jest płatny?

Pozostaje nam jeszcze kwestia opłat za dostęp do platformy i wszystkich, zgromadzonych na niej materiałów dydaktycznych. Teoretycznie Busuu umożliwia założenie konta bezpłatnego. Choć wydaje się to atrakcyjne, tak jest to w zasadzie jedynie opcja przetestowania możliwości platformy. Można bowiem uczyć się jedynie słówek, a dostęp do kursów jest bardzo mocno ograniczony.

Aby móc w pełni korzystać z platformy, konieczne jest rozszerzenie konta użytkownika o pakiet premium, co jest oczywiście płatne. Warto dodać, że mamy dwie jego wersje, a więc zwykłą oraz plus. Największą wadą tej pierwsze jest możliwość nauki tylko 1 języka i brak dostępu do społeczności, czyli możliwości rozmowy z innymi użytkownikami. W drugiej opcji można korzystać z wszystkich funkcji Busuu, a do tego, co warto dodać, w ramach jednego konta można uczyć się aż 12 języków.

Ile to kosztuje? Wszystko zależy od tego, jak długi abonament wykupisz. Przy opłacie miesięcznej ceny wynoszą obecnie 9,99 i 10,99 euro, odpowiednio dla pakietu premium oraz premium plus.

Możesz jednak wykupić abonament z góry na 12, a nawet 24 miesiące. W tej drugiej opcji cena miesięczna wyraźnie spada – wynosi 5,41 oraz 6,24 euro. Naturalnie pamiętaj, że na Busuu.com dość często pojawiają się różne promocje, dzięki czemu można uzyskać ciekawe zniżki na dostęp do kursów językowych.

Czy warto korzystać z Busuu?

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.3]

Busuu - opinie z forum:

 1. allso pisze:

  Jakie formy płatności oferuje busuu, ktoś orientuje się może, bo nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.

 2. spiderman pisze:

  Mam pytanie, chciałabym korzystać z darmowego konta na tej platformie, ale czy ktoś może mi powiedzieć, czy w takim przypadku będę mogła uczyć się poprzez aplikację mobilną?

  1. Anonim pisze:

   Tak, tylko będziesz miała jeden język do wyboru

 3. skrzykrz pisze:

  czy możliwość kontaktowania się z native speakerem ma jakieś ograniczenia, nie wiem, np. ilość godzin miesięcznie?

 4. Edyta pisze:

  Korzystam z darmowego konta. Obecnie mam możliwość ćwiczyć tylko na komputerze, gdyż w aplikacji mam zablokowane kolejne lekcje i by je odblokować musiałabym założyć konto premium. Czy ktoś też tak miał?

  1. Kasia pisze:

   Tak. Po zaktualizowaniu aplikacji niemam dostepu do nowych lekcji i nie dziala mikrofon w systemie nauki (przy nagrywaniu testów czy poprawek dla innych działa bez zarzutu)

 5. Witam,

  Czytałem w różnych miejscach, że są problemy z odnowieniem subskrypcji za busuu na kolejny rok – konto premium plus na 12mc aktywowałem 23.04.2023 przez Apple ID za 149,99. Czy 22.04.2024 jeśli nie anuluję subskrypcji to pobierze mi z karty dokładnie tyle ile rok temu (149,99) czy więcej? Czytałem też że są jeszcze tańsze oferty za roczną subskrypcję premium plus – ok. 109 zł. Jak ją aktywować?

  1. Czy muszę anulować subskrypcję przed końcem obecnej i aktywować ponownie wg promocji jaka będzie wtedy obowiązywać? Czy pobierze mi się dokładnie 149,99 jak rok wcześniej jeśli nic nie będę robić i pozostawię automatyczne odnowienie subskrypcji? Bo taką ofertę cały czas widzę w Apple Store w subskrypcji na moim ID.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *