Preply – opinie. Czy warto korzystać z platformy learningowej? Jakie są zalety i wady? Odpowiadamy!

Choć nauka języków obcych w szkole, pod okiem doświadczonych native speakerów zawsze jest najskuteczniejsza, tak ma pewne wady.

Największą jest konieczność poświęcenia dużej ilości wolnego czasu, którego dziś brakuje praktycznie każdemu. Do tego na zajęcia trzeba wybierać się o regularnych porach, co nie każdemu musi pasować.

Alternatywą są oczywiście platformy językowe, których użytkownicy uzyskują dostęp do kursów online. Rozwiązanie wygodne, ale z drugiej strony wymagające samozaparcia i dobrej motywacji – uczysz się bowiem samodzielnie. Okazuje się jednak, że tradycyjne lekcje z native speakerem można z powodzeniem połączyć z możliwością uczestniczenia w nich w zaciszu własnego domu. Możliwości takie zapewnia platforma preply.com – czym jest i co oferuje? Sprawdź już teraz!

Czym jest strona internetowa preply.com?

Jeśli interesujesz się nauką języków obcych online, zapewne wiesz o możliwości uczestnictwa w zajęciach np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Rozmowa wideo przez internet to świetny sposób na zgłębianie wiedzy lingwistycznej

w zaciszu własnego domu i zawsze wtedy, gdy masz na to czas. Native spekarzy, powszechnie nazywani tutorami, ogłaszają się na wielu portalach. Łatwo ich znaleźć, ale z drugiej strony ciężko ocenić wiarygodność tych ludzi.

Tu z pomocą przychodzi właśnie Preply.com, który tylko z pozoru wygląda na zwykły serwis ogłoszeniowy dotyczący wyłącznie nauki języka obcego. Owszem, swoje oferty przedstawiają na nim native spekarzy, ale użytkownicy, a więc osoby chcące uczyć się języka, mają ogromne możliwości w weryfikacji ich kompetencji.

Pisząc więc w skrócie, preply.com stanowi swoisty pomost, łącznik pomiędzy zainteresowanymi nauką języka obcego a ludźmi z wiedzą lingwistyczną i chęcią do jej przekazywania. Co należy dodać, ta druga grupa może traktować portal jako sposób na dodatkowy zarobek.

Jakich języków można się uczyć z pomocą preply.com?

Niewątpliwą zaletą tego serwisu internetowego jest to, iż sprosta on oczekiwaniom praktycznie każdej osoby chcącej zgłębiać wiedzę lingwistyczną. Ogłaszają się tutaj tutorzy wielu popularnych języków, w tym m.in. angielskiego, francuskiego, włoskiego, niemieckiego czy rosyjskiego. Bez problemu można znaleźć również native speakerów specjalizujących się w porozumiewaniu po chińsku, japońsku czy koreańsku.

Jednak co ciekawe, na stronie znaleźć można także osoby chętne do przekazywania wiedzy związane z językami dla nas nieco egzotycznymi. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się np. duńskiego, hebrajskiego, serbskiego, hindi, a nawet urdu! Niewątpliwie więc oferta jest bardzo szeroka.

Jak działa Preply?

Dość jednak tej teorii – zajmijmy się praktyką, a więc opisem tego, jak działa portal preply.com. Chwali się on tym, że zrzesza obecnie już blisko 50 tysięcy lektorów specjalizujących się w różnych językach. Jak w takim razie przeglądać ich oferty? Okazuje się, że jest to stosunkowo proste.

Na początek należy skorzystać z dostępnej na stronie wyszukiwarki i wybrać język, jakiego chcemy się uczyć. Można także po prostu kliknąć jedną z wyświetlanych kategorii językowych, co od razu przeniesie nas do listy z odpowiednimi lektorami. Co dalej?

Na tym etapie można zawęzić wyniki wyszukiwania, a konkretnie doprecyzować własne oczekiwania – warto wspomnieć, że krok ten nie jest obowiązkowy. W dostępnym na preply.com formularzu wyszukiwania można określić m.in.:

 • porę dnia, w jakiej chcemy się uczyć,
 • zakres cenowy za lekcje,
 • kraj pochodzenia lektora,
 • szczegóły związane z językiem, a więc m.in. jego rodzaj, np. biznesowy, czy poziom.

Co dalej? Teraz już z góry – po zastosowaniu powyższych filtrów, można już przeglądać ogłoszenia różnych tutorów. Łatwo się je sortuje m.in. pod kątem ceny, popularności konkretnego lektora czy jego oceny wystawianej w serwisie. Jeśli zdecydujesz się na którąś ofertę, możesz odbyć np. tylko jedną lekcję próbną i wtedy podjąć decyzję, czy dalej będziesz prowadził współpracę z native speakerem.

Jakie są zalety i wady strony preply.com?

Największą zaletą tego serwisu, co wyróżnia go pośród zwykłych portali ogłoszeniowych, jest większe bezpieczeństwo. Zanim wybierzesz ofertę konkretnego lektora, możesz poznać opinię na jego temat czy sprawdzić oceny. Wszystkie te informacje dodają użytkownicy, osoby, które uczestniczyły w lekcjach prowadzony przez danego tutora.

Pamiętaj, że nauka języków obcych pod okiem native speakera zawsze jest najefektywniejsza. Możesz w praktyce poznawać zastosowania różnych słów, prowadzić rozmówki i uczyć się prawidłowej wymowy. Zaletą preply.com na pewno jest jeszcze to, że sam wybierasz, z czyich usług skorzystasz. Warto wspomnieć o tym, że na karcie z ofertą każdej osoby jest filmik, na którym możesz posłuchać tutora. To próbka jego możliwości, która bardzo ułatwia podjęcie decyzji.

Czy w takim razie preply.com ma jakieś wady? Niewątpliwie nie jest to typowa platforma językowa, a więc nie masz dostępu do materiałów dydaktycznych, z których możesz korzystać kiedy tylko chcesz. Zajęcia prowadzone są przez ludzi, co oznacza konieczność zachowania pewnej systematyczności, uczestniczenia w nich w określonych dniach i o konkretnych porach.

Pewną wadą jest także konieczność opłacania większej ilości godzin nauki języka obcego – z góry. Związane z tym szczegóły opisujemy w dalszej części.

Preply.com z punktu widzenia lektora i użytkownika – ile to kosztuje?

Pozostaje nam jeszcze kwestia cen. Jeśli chcesz uczyć się języka obcego, musisz przede wszystkim zarejestrować na stronie konto użytkownika. Jest ono na szczęście całkowicie darmowe. Oczywiście oferty lektorów możesz swobodnie przeglądać bez niego, ale do skorzystania z którejś z nich będzie już potrzebne.

To, ile zapłacisz za naukę języka obcego, zależy tylko i wyłącznie od tego, na czyje wsparcie się zdecydujesz. Z naszych obserwacji wynika, że ceny za godzinę zajęć zaczynają się od dosłownie kilku złotych, a kończą nawet na kilkuset! Niewątpliwie jest w czym wybierać.

Tak doszliśmy jednak do punktu, o którym wspominaliśmy wcześniej – opłacie z góry. Jeśli chcesz skorzystać z oferty danego lektora, musisz od razu zapłacić za 6, 12 lub 20 godzin zajęć. Z tego powodu zdecydowanie warto na początek wybrać tzw. lekcję próbną. Ma to duży sens, gdyż płacisz jedynie za nią i w jej trakcie możesz podjąć decyzję, czy oferowany poziom nauki i po prostu lektor spełnia Twoje oczekiwania.

No dobrze, a jak to wygląda z punktu widzenia tutorów? Preply.com to niewątpliwie miejsce, w którym mogą oni uzyskiwać dodatkowy zarobek. Zaletą jest fakt, że można samodzielnie ustalać cenę za godzinę zajęć. Oczywiście posiadanie konta na stronie jest darmowe, ale serwis pobiera prowizje.

Wyjątkowo dotkliwa jest ta związana z lekcją próbną – wynosi 100%. Oznacza to, że za zajęcia zapoznawcze z klientem nie zarobisz niestety ani grosza. System taki podyktowany jest jednak troską o jak najwyższą jakość usług językowych – ma niejako zmuszać lektorów do jak największego zaangażowania, które zachęci użytkowników do skorzystania z ich oferty.

Dalej mamy już system prowizyjny oparty na poziomach. Zasada działania jest prosta – im więcej godzin zajęć prowadzisz, tym niższa będzie prowizja. Na chwilę obecną Preply.com pobiera od lektorów od 18 do 33% (za wyjątkiem wspominanej lekcji próbnej).

Czy warto skorzystać z oferty preply.com?

Niewątpliwie serwis ten może być ciekawym miejscem dla wszystkich osób, które chcą uczyć się języka obcego zdalnie i pod okiem doświadczonych lektorów. Dużą zaletą jest fakt, że masz pełny wpływ na to, z którym tutorem zaczniesz się kontaktować.

Możesz weryfikować ich kompetencje i jeśli tylko chcesz, poprosić o lekcję próbną. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie, ale niewątpliwie preply.com może okazać się świetną alternatywą dla klasycznych serwisów ogłoszeniowych.

Aktualizacja 14.07.24

źródło: trustpilot
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Preply - opinie z forum:

 1. martynian pisze:

  Wiecie może, jakie są opcje płatności na tej stronie? Do tego, czy pieniądze za lekcje lecą z mojego konta czy np. jest jakiś wirtualny portfel, który wcześniej należy doładować?

 2. wamabit pisze:

  korzystał ktoś już z tego językowego portalu ogłoszeniowego? Jeśli tak, to podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami i dajcie znać, czy warto!

 3. papix pisze:

  czy jeśli wykupię np. 12 godzin to mogę zrezygnować po kilku otrzymując zwrot za te, których nie wykorzystałem?

 4. sezbych pisze:

  do podszkolenia słownictwa i takiej realnej konwersacji z nativem jest bardzo dobry

 5. Sylwia pisze:

  Korzystam z Preply i wszystko jest ok. Nie miałam żadnych nieprzyjemnych sytuacji. Uczę się angielskiego z nativem. W sumie mogę polecić ten portal do żywej nauki języka.

 6. Ewelina pisze:

  Jest tylko jedna lekcja próbna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *