Tutlo – stosunkowo nowa platforma do nauki języka angielskiego. Czy warto skorzystać? Wasze opinie

Nauka angielskiego nie wychodzi z mody. Statystyki jednoznacznie wskazują, że jest to najczęściej wykładany język w europejskich szkołach.

Niemal 98% uczniów zgłębia tajniki mowy brytyjskiej. Niekoniecznie jednak przekłada się to na faktyczną jej znajomość. W Polsce tylko co trzecia osoba deklaruje umiejętność władania jednym językiem obcym [3]. Kursy umożliwiające indywidualne szkolenie w zakresie lingwistyki zyskują na popularności. Czy i dlaczego warto skorzystać z nauczania angielskiego online?

Twoja firma współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, a porozumienie z nimi możliwe jest tylko w języku angielskiemu? Planujesz wyjazd do innego kraju? Poznałeś ciekawych ludzi i chciałabyś rozmawiać z nimi swobodnie? Twoje dziecko przychodzi ze szkoły z coraz większą znajomością języka obcego, a ty nie jesteś w stanie pomóc mu w nauce?

pani studiuje

Chcesz przeczytać dawno wyczekiwaną książkę, lub obejrzeć najnowszy film ulubionego reżysera, ale dzieło jest dostępne tylko w oryginale? Angielski jest językiem międzynarodowym, używanym powszechnie w niemal wszystkich rozwiniętych krajach świata. Jest wszechobecny, a jego nieznajomość wyklucza z wielu aktywności społecznych i wydarzeń kulturalnych. Opanowanie go ułatwia funkcjonowanie na każdej płaszczyźnie, dlatego warto się go nauczyć.

Tutlo – platforma internetowa do zdalnej nauki angielskiego

Rzeczywistość, z którą przyszło się nam mierzyć – życie w pośpiechu, wieczny brak czasu i będące wisienką na torcie ograniczenia wymuszone pandemią COVID-19 – nie sprzyja rozwojowi osobistemu. Szczęśliwie istnieją platformy internetowe umożliwiające kształcenie online. Jedną z takich witryn jest Tutlo.

Stworzony z myślą o ludziach pragnących zgłębiać swoją znajomość angielskiego, kurs językowy. Strona umożliwia naukę z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem prowadzonych na żywo rozmów video. Ponad 400 współpracujących z platformą instruktorów to zarówno lektorzy pochodzenia polskiego, jak i tak zwani native speakerzy – osoby, które na co dzień posługują się językiem angielskim.

Każda korzystająca z kursu osoba ma możliwość wyboru, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości, poziomu nauczania. Istnieje opcja rozpoczęcia nauki od podstaw, skupienia wysiłków na szlifowaniu gramatyki bądź słownictwa typowo biznesowego, a nawet wykupienia szeregu prostych lekcji stworzonych z myślą o najmłodszych. Dodatkowo Tutlo oferuje profesjonalne pakiety szkoleniowe dla firm.

Co odróżnia Tutlo od innych platform językowych?

Tutlo stawia na naukę elastyczną. Platforma umożliwia rozpoczęcie lekcji w dowolnym momencie dnia, bez konieczności wcześniejszego bukowania spotkania. Współpracujący z witryną lektorzy dostępni są do dyspozycji kursantów  przez cały dzień – od godziny 7 do 22. Dzięki temu studenci w każdej chwili mogą zalogować się na stronie i bez oczekiwania na rozpoczęcie zajęć, zainicjować prywatną sesję. To rozwiązanie będące ukłonem w stronę każdego użytkownika witryny, dzięki któremu nauka języka nie koliduje z codziennymi obowiązkami.

Jaki jest koszt internetowego kursu języka angielskiego?

kobieta przy komputerze

Ile kosztuje kurs językowy online Tutlo? Cena szkolenia dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Ustalana jest w zależności od poziomu znajomości angielskiego, ilości planowanych lekcji oraz szacowanej długości trwania seminarium.

Aby uzgodnić należność za świadczone prze platformę usługi, należy wypełnić krótki formularz online, znajdujący się na stronie internetowej Tutlo i zdecydować, czy proponowana kwota jest adekwatna do świadczonych usług i odpowiednia dla naszego budżetu. Jedyny szkopuł w tym, że umowa ze spółką podpisywana jest na rok, a decydujący się na podjęcie szkolenia uczeń zobowiązuje się pokryć całość kwoty.

Tutlo – opinie użytkowników

Recenzje wystawiane w sieci przez użytkowników aplikacji Tutlo bywają zróżnicowane. Nieznaczna większość pobierających program ocenia platformę najwyższą dostępną notą, pięciu gwiazdek.

Zadowoleni klienci uzasadniają swoje zdanie tym, że wirtualna forma kursu jest wygodna i pozawala oszczędzić czas. Odbiorcy doceniają także zoptymalizowany czas trwania pojedynczej lekcji, dostęp do licznych materiałów szkoleniowych oraz możliwość rozmowy z native speakerami.

Niemniej wśród użytkowników platformy nie brakuje także osób oceniających kurs najniższą notą – zaledwie jedną gwiazdką. Najczęściej wymienianym powodem, dla którego program nie spełnia oczekiwań kursantów są dylematy związane z kosztami wiążącymi się z korzystaniem z Tutlo oraz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem przeznaczonej na urządzenia mobilne aplikacji.

Trzeba płacić za rok z góry….

użytkownik Tutlo

Czy warto skorzystać z usług platformy do nauki angielskiego Tutlo?

Wnikliwe przestudiowanie wszelkich zalet i wad platformy pozwoli podjąć, dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań decyzję. Oto lista kilku argumentów „za” i „przeciw”, która być może ułatwi odpowiedź na pytanie, czy warto zakładać konto na tej witrynie:

Zalety

 1. Nauka języka w domu – brak dojazdów do szkoły oznacza oszczędność czasu i pieniędzy;
 2. Dostęp do 37, dopasowanych do poziomu i preferencji ucznia, rodzajów kursu;
 3. Możliwość wyboru odpowiedniej dla studenta pory dnia i rozpoczęcia lekcji w każdej chwili, bez uprzedniej rezerwacji spotkania;
 4. 20-minutowe sesje – nie męczą i nie zniechęcają do dalszej nauki;
 5. Rozmowy z native speakerami pozwalające przełamać barierę strachu towarzyszącą mówieniu w obcym języku i stanowiące symulacje przygotowujące do prawdziwych konwersacji;
 6. Kurs dostępny w formie tradycyjnej – w przeglądarce na komputerze oraz jako wygodna aplikacja na telefon;
 7. Pierwsza lekcja próbna jest bezpłatna. 

Wady

 • Rozpoczynanie lekcji o dowolnej porze dnia, bez wcześniejszego umawiania spotkania, pozbawia możliwości kontynuowania kursu z jednym, tym samym lektorem. Ciągła zmiana instruktorów obniża komfort studenta.
 • Konieczność podpisania długoterminowej umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. W praktyce oznacza to, że jeżeli nie będziemy zadowoleni z programu nie mamy możliwości zrezygnowania z udziału w szkoleniu z dnia na dzień.
 • Nauka ze stale zmieniającymi się lektorami może być stresująca, szczególnie dla bardziej nieśmiałych użytkowników;

Jaką platformę do nauki angielskiego online wybrać?

Tutlo jest dobrą, skuteczną witryną umożliwiającą naukę angielskiego przez Internet. Co jednak w przypadku, kiedy z jakiegoś powodu nie spełnia ona naszych oczekiwań? Dobrą alternatywą dla programu, jest działający na zgoła odmiennej zasadzie kurs językowy online eTutor

eTutor jest platformą o ugruntowanej pozycji na rynku, dającą możliwość indywidualnej nauki języka przez Internet. Wartościujący wiedzę test, pomaga użytkownikowi w dopasowaniu poziomu zaawansowania kursu do posiadanych umiejętnościom. Na tej podstawie uczeń samodzielnie wybiera interesujące go tematy poszczególnych zajęć, dostosowując tempo pracy do osobistych preferencji.

Witryna oferuje ponad 900 15-minutowych lekcji oraz ćwiczeń monitorujących stan wiedzy i możliwość ciągłego powtarzania nieopanowanego materiału, co trwale ugruntowuje zdobyte doświadczenie. Zajęcia na eTutor budowane są w taki sposób, by nauczyć każdej płaszczyzny języka. Poszczególna jednostka lekcyjna składa się ze:

 • sprawdzających poprawność gramatyczną ćwiczeń pisemnych;
 • weryfikujących poprawną wymowę zadań wymagających głośnego czytania;
 • pozwalających oswoić się z oryginalnym akcentem nagrań zawierających rozmówki prowadzone przez native speakerów.
strona etutor.pl

Głównym założeniem platformy eTutor jest całkowicie spersonalizowana nauka języków obcych. Decydując się na rozpoczęcie kursu nie będziemy uzależnionym od dostępności lektorów. Oznacza to, że stres związany z prowadzeniem rozmowy w obcym języku ograniczony zostaje do minimum. Konsekwencją jest w pełni komfortowe, zrównoważone kształcenie.

Dodatkowym atutem szkolenia językowego eTutor jest upodobnienie witryny do aplikacji z grami. Kurs oparty jest na, podobnym do występującego w quizach, systemie premiowania. Poprawne odpowiedzi na pytania pozwalają użytkownikowi na zdobywanie odznak i wymienianych na nagrody wirtualnych monet, co sprawia, że nauka staje się przyjemnością.

Podsumowując: szkolenie tradycyjne lub nauka przez zabawę – wybór platformy do nauki angielskiego online pozostaje czysto subiektywną decyzją. Może być to Tutlo, a może eTutor lub jakakolwiek inna. Ważne jest jedynie abyśmy, idąc z duchem czasu, rozwijali swoje umiejętności lingwistyczne, bowiem znajomość innych języków poszerza światopogląd, jest gwarancją sukcesu zawodowego i udanych relacji międzyludzkich.

Źródła zewnętrzne:

 1. https://pl.tutlo.com/
 2. https://www.wykop.pl/link/5020087/odradzam-tutlo-reklamuja-sie-na-wykopie/
 3. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-trzeci-Polak-nie-zna-zadnego-jezyka-obcego-7744683.html
 4. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tutlo.learn&hl=pl&gl=US&showAllReviews=true
Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 4]

Tutlo - opinie z forum:

 1. traveler3 pisze:

  Próbował ktoś kursów przez internet? Warto? Czy bezpieczniej pójść na tradycyjne szkolenie?

 2. groszek67 pisze:

  Nie używałem opisywanych tutaj kursów, ale uczę się angielskiego na innej, działającej na podobnej zasadzie jak eTutora, apce i jest super. Mam wrażenie że gram w gierkę a nie uczę się języka. Codziennie wybieram sobie krótkie lekcje, za poprawne odpowiedzi zdobywam nagrody, które przekładają się na odznaczenia. Świetna zabawa. Zauważyłem, że po kilku miesiącach korzystania z apki, mój angielski znacznie się poprawił i to bez większego wysiłku. Polecam.

 3. podpisywał ktoś umowę z Tutlo? Chciałabym wiedzieć ile dokładnie kosztuje kurs?

  1. noname pisze:

   16 lekcji 347 zł miesiecznie na 2 lata

 4. Mi zaproponowali kurs za 200 miesiecznie przy zalozeniu 2x tyg spotkanie z lektorem, z lekcji grupowych mozna korzystać bez limitu

 5. Patryk pisze:

  Działanie platformy jest ok ale podpisując umowę podpisujecie wyrok. Nie da się tej umowy rozwiązać w cywilizowany sposób. Firmie zależy by wycisnać z klienta jak najwięcej kasy i na to jest nastawiona. Nie na naukę. Żałuję że skorzystałem.

 6. Pieter pisze:

  Dzwoni do mnie z TuTlo z super propozycja i darmowa lekcja. Pomysł generalnie ok ale niestety formy płatności to jakaś porażka. Kurs wyceniono na ok 12000 zł po zniżce (40%) za kurs musiałbym zapłacić ok 8000 zł. Płatne z góry lub w co miesięcznych opłatach wynoszących ok 370 zł. Wszystko było pięknie i cudownie gdyby nie fakt, że te 370 zl to miesięczna rata kredytu, który TuTlo zaciąga w imieniu ucznia w banku.
  Podsumowując płacisz z góry za cały kurs albo zgadzasz się na umowę kredytową która spłacasz bankowi.

 7. Monika pisze:

  Odradzam ,po rezygnacji z kursu ,a mianowicie wypowiedzeniu umowy po roku czasu ,poniewaz platforma b3znadziejna ,nie ma czegos takiego jak wchodzisz i korzystasz kiedy chcesz bo wiekszosc lektorow wieczorem jest zajeta ,to placisz pieniadze nie wiadomo za co za wypowiedzenie przedeczesniej umowy ???? Chore jak dla mnie zlodzieje i zaluje ze wogole dalam.sie w ta wciagnac ,podpisujac z nimi umowe tutlo bierze w banku na nas kredyt i z gory oplaca sobie kurs ,po roku jesli sie nie spodoba platforma ,dowalajq ci nie wiadomo skad ze masz zaplacic tyle i tyle q moim przypadku 2000tys i dopiero zamyka sie lredyt tak czy siak jestes w czarnej dupie bo po roku czasu zamykajac kredyt i tak zaplacisz jakbys korzystal przez dwa lata z platformy ,zlodziejstwo nigdy wiecej!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.